Випереджаючи час

Сонячні панелі

Сонячні панелі


Фотоелектhичні (або сонячні) панелі є головним компонентом сонячної електростації, який, власне, і генерує електричну енергію.

При виборі сонячних панелей слід враховувати три фактори - їх геометрію, номінальну вихідну напругу і тип фотоелементів.

Геометрія визначається конкретними умовами установки, і тут важко дати загальні рекомендації крім однієї - якщо є можливість вибору між однією великою панеллю і декількома маленькими, краще взяти велику - більш ефективно використовується загальна площа і буде менше зовнішніх з'єднань, а значить, вище надійність. Розміри панелей зазвичай не надто великі і не перевищують півтора-два квадратних метри при потужності до 200-250 Вт. Для досягнення потрібних значень номінальної напруги і номінальної потужності панелі можна об'єднувати в послідовні збірки, які потім комутуються паралельно. В одній збірці слід використовувати тільки однотипні панелі.

З напругою теж все просто - краще вибирати 24-вольт панелі, оскільки робочі струми у них удвічі менше, ніж у панелей 12-вольтів тієї ж потужності. Панелі однакової потужності одного і того ж виробника, розраховані на різну напругу, зазвичай розрізняються лише внутрішньої комутацією фотоелементів. Панелі з номінальною напругою понад 24 вольт зустрічаються рідко і зазвичай збираються з більш низьковольтних. 12-вольтові панелі виправдані для малопотужних систем, де 12 вольт є робочою напругою інвертора, а також якщо з архітектурним або конструктивних міркувань необхідно використовувати панелі малого розміру, коли не існує варіантів на 24 В.

Нарешті, треба вибрати тип фотоелементів. Найбільш розповсюджені фотоелементи на монокристалічному або полікристалічному кремнії. Монокристалічний кремній зазвичай має ККД в районі 16-18%, а полікристалічний - 13-15%, зате він трохи дешевше. Однак в готових панелях ціна за ват (тобто в перерахунку на вироблювану потужність) виходить майже однаковою, і монокристалічний кремній може виявитися навіть вигідніше. За таким параметром, як ступінь і швидкість деградації, різниці між ними практично немає. Часто при зниженні освітленості монокристалічний кремній забезпечує номінальну напругу довше, ніж полікристалічний, а це дозволяє отримувати хоч якусь енергію у похмуру погоду. Зате у полікристалічного кремнію зазвичай нижче напруга холостого ходу. Але якщо підключати панель до инвертору і акумулятора не безпосередньо, а через контролер, підвищена напруга не має істотного значення.

Зазвичай немає сенсу вибирати сумарну потужність панелей фотоперетворювачів більшою за потужність інвертора. Проте, таке перевищення може бути виправдане при наявності потужної постійного навантаження і потужного блоку акумуляторів або в розрахунку на тривалі періоди похмурої погоди.

Дата публикации

29 березня 2016

Рубрика

Сонячні панелі